Į kokius teisės aktus svarbu atkreipti dėmesį, įkuriant startuolį?

2023-03-22

Steponas Virketis, advokatų profesinė bendrija „Constat“

Viešai prieinamuose šaltiniuose rasime daug patarimų, pavyzdžiui, kokiose srityse prasminga kurti startuolį, kaip didinti jo pardavimus bei komandą, tačiau pateikiama kur kas mažiau informacijos apie teisinę ir praktinę startuolių (naujo verslo) kūrimo pusę. Tai natūralu, nes kūrėjai siekia koncentruotis į kuo greitesnį savo minties išvystymą ir jos monetizavimą, o ne į žemiškus ir šiek tiek erzinančius teisinius verslo aspektus.

Vis dėlto, tinkamai padėtas teisinis pagrindas padeda užtikrinti solidų įvaizdį prieš investuotojus, darbuotojus, potencialius klientus ir tokiu būdu užtikrina sėkmingą verslo pradžią.

Visų galimų teisinių klausimų, kuriant startuolį, aptarti viename straipsnyje yra neįmanoma, nes verslas yra labai dinamiškas, kupinas įvairių iššūkių, tačiau galima išskirti kelis esminius aspektus, kurie itin svarbūs:

  1. Juridinio asmens formos pasirinkimas. Tai itin svarbus žingsnis, darantis įtaką startuoliui taikomiems mokestiniams, buhalterinės apskaitos aspektams, verslo valdymo tvarkai ir net poreikiui keisti juridinio asmens formą, jei to reikalautų investuotojas. Nors startuolio minties kūrėjui gali atrodyti patrauklu pradėti savo verslą su individualios veiklos pažymėjimu ar individualia įmone, nes tai paprastesnė verslo pradžia, labai tikėtina, kad investuotojų tokia juridinio asmens forma netenkins ir ją reikės keisti į uždarąją akcinę bendrovę, kuri leistų investuotojui gauti juridinio asmens akcijų bei suteiktų apsaugą startuolio kūrėjui, kadangi uždaroji akcinė bendrovė yra ribotos atsakomybės juridinis asmuo. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad pradedant verslą ir tiksliai nežinant jo sėkmės tikimybės, nereikėtų apsikrauti pernelyg didele administracine našta, kuriant sudėtingą juridinio asmens valdymo struktūrą. Pradinėje startuolio stadijoje svarbiausia minimaliais kaštais užtikrinti pagrindinių teisinių poreikių įgyvendinimą, koncentruojantis į vystymo produkto kūrimą.
  2. Intelektinės nuosavybės apsauga. Tai užtikrins kuriamo verslo monetizavimą, ypač, jei kuriamas verslas yra paremtas programine įranga – pagrindiniu startuolio turtu, kuriuo remiantis būtų siekiama gauti investicijas ar uždirbti pinigus. Labai dažna problema, kada startuolis pradedamas būrio draugų, kurių santykiai paremti pasitikėjimu, todėl neretai pamirštama kuriamo produkto intelektinės nuosavybės apsauga, kuri apima ne tik kuriamo produkto teisių perdavimą sukurtam verslui vykdyti juridiniam asmeniui, konfidencialumo sutarties pasirašymą, bet ir sekimą, ar kuriant produktą nėra naudojamos kitų kūrėjų sukurtos atviro kodo programos. Taip pat dažnai vienas komandos narys (jei apskritai tai padaro) užregistruoja startuolio prekės ženklą, kitas domeną. Vėliau, kada atvyksta potencialus investuotojas ir pradeda kelti klausimą, kokie žingsniai įvykdyti startuolyje, siekiant apsaugoti savo turimą nuosavybę, paaiškėja, kad arba apskritai nieko nėra padaryta, arba kūrėjai nežino, kuris jų komandos narys atliko vieną ar kitą veiksmą, o blogiausia, jei su kuriuo nors komandos nariu yra konfliktuojama, o jam priklauso svarbi intelektinės nuosavybės dalis, kuri iš esmės trukdo investicijos gavimui.
  3. Leidimų ir licencijų taikymas. Priklausomai nuo vystomos startuolio minties, pasirinkta verslo niša gali patekti į valstybės prižiūrimą ir licencijuojamą sritį, t. y., norint teikti paslaugas ar prekiauti tam tikromis prekėmis, startuoliui reikėtų gauti licenciją ar leidimą. Tai yra svarbu žinoti dėl kelių priežasčių – iš vienos pusės, tai turi įtakos lėšų kiekiui, kurių reikės norint gauti leidimą ar licenciją, iš kitos pusės tai daro įtaką ir laikui, kol konkretus verslas galės startuoti rinkoje. Kartais aptariant ir patikslinant vystomą verslo mintį, pavykstą ją išgryninti ir startuoliui nebereikia gauti licencijų ar leidimų, arba tai nukeliama vėlesniam etapui, taip užtikrinant pigesnę ir greitesnę verslo pradžią.
  4. Darbo ar paslaugų teikimo sutarčių sudarymas. Nuo pat verslo pradžios labai svarbu tinkamai įforminti santykius su savo darbuotojais ar paslaugų teikėjais, kad vėliau nekiltų ginčų dėl tarpusavyje susiklosčiusių sutartinių santykių ar jų metu sukurtų vertybių apsaugos ir nuosavybės teisių priklausomumo. Taip pat, tinkamai įformintos sutartys sukuria pasitikėjimo įvaizdį ir saugumą naujai pradedamo verslo partneriams ar darbuotojams.
  5. Motyvacinė sistema. Tai svarbus klausimas, apimantis ne tik pačius pirmuosius komandos narius, prisidedančius prie verslo kūrimo pačioje pradžioje, bet ir investuotojus, vėlesnius darbuotojus, kurie ateina į pradedamą kurti verslą su visomis dėl to susijusiomis rizikomis.

Kaip jau minėta, aukščiau aptarti esminiai klausimai yra tik dalelytė klausimų, kurie kasdien kyla, norint pradėti savo verslą, tačiau tai tikrai neturėtų gąsdinti ar stabdyti imtis įgyvendinti savo mintis bei svajones. Patariama tinkamai ir laiku jas spręsti, o jei tam trūksta žinių, pasitelkti tos srities specialistą.