Ką daryti, jei norite likviduoti įmonę?

2022-08-26

Tomas Tobulevičius, advokatų profesinė bendrija „Constat“

Versle, kaip ir gyvenime, pasitaiko nenumatytų situacijų, kai nusprendžiama nebeplėtoti verslo, neperleisti jo kitiems asmenims ar sustabdyti veiklą, bet įmonę apskritai likviduoti. Įmonės likvidavimas – tai procesas, kurio metu yra visiškai nutraukiama ir užbaigiama juridinio asmens veikla. Įmonė išregistruojama iš juridinių asmenų registro, o įmonės pareigos toliau nėra niekam perduodamos.

Teisinis reguliavimas numato, kad galima likviduoti bet kurios teisinės formos juridinį asmenį, tačiau savanoriškai likviduoti galima tik tokią įmonę, kuriai užtenka turto atsiskaityti su visais įmonės kreditoriais.

Įmonės likvidavimas gali būti savanoriškas arba priverstinis. Šiame straipsnyje aptarsime savanorišką juridinio asmens likvidavimo procedūrą, kuomet sprendimą likviduoti juridinį asmenį savo valia, laisvanoriškai priima jo akcininkai, dalyviai ar savininkai.

Taigi, ką daryti, norint likviduoti įmonę?

Įmonės akcininkams (dalyviams) apsisprendus likviduoti bendrovę, bendrovės akcininkai (dalyviai) priima sprendimą įmonę likviduoti ir paskiria jos likvidatorių. Svarbu paminėti, jog likvidatorius negali būti kita įmonė, o tik fizinis asmuo. Likvidatorius yra prilyginamas bendrovės vadovui ir turi visas teises ir pareigas, kurios ankščiau buvo priskiriamos bendrovės vadovui bei bendrovės valdybai. Nuo likvidatoriaus paskyrimo dienos įmonės valdyba ir vadovas netenka savo įgaliojimų.

Paskyrus likvidatorių, visas likvidavimo procesas tampa jo atsakomybe. Likvidatorius perima visą įmonės turtą ir dokumentus iš buvusio įmonės vadovo bei duomenis apie įmonės likvidavimą ir likvidatorių įregistruoja Registrų centre. Be to, likvidatorius apie įmonės likvidavimą paskelbia viešai 3 kartus įmonės įstatuose nurodytame šaltinyje 30 dienų intervalais arba vieną kartą, kiekvienam kreditoriui išsiunčiant pranešimą apie įmonės likvidavimą raštu.

Kitos likvidatoriaus pareigos likvidavimo proceso metu:

  • Paruošti įmonės likvidavimo pradžios finansines ataskaitas;
  • Išieškoti (arba parduoti, nurašyti) skolas iš įmonės skolininkų;
  • Nutraukti sutartis su kontrahentais, taip pat ir darbo sutartis su visais įmonės darbuotojais;
  • Atsiskaityti su visais įmonės kreditoriais;
  • Perduoti arba nurašyti akcininkams (dalyviams) likusį įmonės turtą;
  • Uždaryti įmonės sąskaitas kredito įstaigose bei įmonės vertybinių popierių sąskaitą, jeigu tokia buvo atidaryta;
  • Uždaryti (panaikinti) įmonės internetinę svetainę, jeigu tokią įmonė turėjo;
  • Paruošti įmonės likvidavimo pabaigos finansinę ataskaitą ir likvidavimo aktą, kuriame aprašomas likvidavimo procesas;
  • Perduoti visus įmonės dokumentus saugoti miesto archyvui;
  • Pateikti prašymą Registrų centrui išregistruoti likviduotą įmonę.

Registrų centras išregistruoja likviduotą įmonę tik gavęs likvidavimo aktą, miesto archyvo pažymą bei Valstybinės mokesčių inspekcijos pažymą apie įmonės atsiskaitymą su biudžetu.

Vertinant, per kokį laikotarpį įmonė gali būti likviduota, reikėtų atkreipti dėmesį, kad tai labai priklauso ir nuo Valstybinės mokesčių inspekcijos, kuri, prieš išduodant pažymą, sprendžia dėl tyrimo arba patikrinimo atlikimo. Taigi, jeigu Inspekcija nuspręstų atlikti patikrinimą, likvidavimo procesas užtruktų tiek, kiek atliekamas patikrinimas. Be to, patikrinimo metu, Inspekcija gali priskaičiuoti papildomų mokesčių, kuriuos likviduojama įmonė privalėtų susimokėti.

Apibendrinant, įmonės likvidavimo procesas gali trukti nuo 3 mėnesių iki kelerių metų.