Ką verta žinoti apie nekilnojamojo turto įsigijimą užsienyje?

2023-05-05

Edita Laumelė, advokatų profesinė bendrija CONSTAT

Siekiant įsigyti nekilnojamąjį turtą Europos Sąjungoje ir už jos ribų, pirmiausia patartina susipažinti su tos valstybės, kurioje planuojama investuoti, nekilnojamojo turto įsigijimo sąlygomis. Kadangi ne Europos Sąjungos narių valstybėse nekilnojamojo turto įsigijimo sąlygos iš esmės gali skirtis. Pavyzdžiui, gali būti taikomi ribojimai nekilnojamojo turto įsigijimui, taip pat reikalinga prieš sandorį gauti atitinkamos valstybinės institucijos leidimus ir pan. Dėl šių priežasčių asmuo, siekiantis įsigyti nekilnojamąjį turtą, turėtų pasidomėti konkrečioje valstybėje galiojančiomis teisės aktų nuostatomis.

Taip pat patartina išsiaiškinti, kokie mokesčiai yra taikomi atitinkamoje valstybėje, kadangi gali prireikti mokėti nustatyto dydžio mokesčius tiek įsigyjant nekilnojamąjį turtą, tiek jį parduodant. Be to, gali tekti mokėti ir nekilnojamojo turto mokestį, todėl prieš įsigyjant nekilnojamąjį turtą reikėtų sužinoti taikomų mokesčių tarifus, apmokestinimo tvarką ir įsivertinti finansines galimybes.

Išsiaiškinus nekilnojamojo turto įsigijimo sąlygas, taikomus mokesčius bei išsirinkus konkretų nekilnojamąjį turtą, kurį ketinate pirkti, svarbu patikrinti nekilnojamojo turto nuosavybės dokumentus; atitinkamai išsiaiškinti, ar pardavėjas ir yra nekilnojamojo turto savininkas, ar tinkamai įgaliotas asmuo; atidžiai peržiūrėti nekilnojamojo turto registro duomenis ir išsiaiškinti, ar atitinka registruose nurodyti duomenys su skelbiamais duomenimis.

Sekantis žingsnis, būtinas prieš sudarant sandorį – apribojimų, taikomų nekilnojamajam turtui, patikra, skolų už nekilnojamąjį turtą patikra. Būtina patikrinti, ar turtas nėra niekam įkeistas, ar nėra apribotos savininko teisės disponuoti turtu. Tik gerai patikrinus siekiamo įsigyti nekilnojamojo turto dokumentus ir viešuose registruose esančius duomenis, yra galimybė įsitikinti planuojamo įsigyti nekilnojamojo turto statusu. Be to, pasiteiraukite dokumentų ir (arba) pažymų, patvirtinančių skolų už nekilnojamąjį turtą nebuvimą.

Kitas būtinas žingsnis – nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutarties sudarymo sąlygos: turto atlaisvinimo, perdavimo sąlygos, kokybės garantijos bei atsiskaitymo sąlygos. Atitinkamai siūlome mokėjimą už nekilnojamąjį turtą vykdyti bankiniu pavedimu, vėliau siekiant išvengti bet kokių ginčų. Taip pat prieš sudarant sutartį būtina susipažinti su siūloma sudaryti sutartimi ir jos sąlygomis. Jeigu kyla neaiškumų – juos išsiaiškinti. Be to, skirtingose šalyse gali skirtis ir sandorio sudarymo forma, todėl prieš sudarant sandorį galite kreiptis atitinkamai į tos valstybės notarus, siekiant išsiaiškinti sandoriui taikomas formas.

Įsigijus nekilnojamąjį turtą, arba dar prieš jo įsigijimą, pasidomėkite ir komunalinių mokesčių apmokėjimo tvarka, terminais, tarifais.