Penki teisiniai šeimos turto pardavimo / įkeitimo patarimai

2023-04-26

Šeimos turto pardavimas / įkeitimas gali tapti ilgu, sudėtingu procesu, todėl visada svarbu atkreipti dėmesį į šio proceso teisinį reguliavimą. Patarimais dalinasi CONSTAT advokato padėjėja Eglė Šulcienė.

  1. Turtui, kuris pripažįstamos šeimos turtu, taikomas ypatingas dėmesys tam, kad būtų užtikrinami nepilnamečio vaiko interesai ir jo teisė į gyvenimo sąlygas. Iki 2023 m. sausio 1 d. siekiant parduoti ar įkeisti šeimos turtą, buvo būtina gauti teismo leidimą, procesas neretai trukdavo pakankamai ilgai ir su tam tikrais iššūkiais. Nuo 2023 m. sausio 1 d., įsigaliojus teisinio reguliavimo pakeitimams, sandoriams, sudaromiems notarine forma, nebereikia kreiptis į teismą dėl teismo leidimo išdavimo – tam pakaks kreiptis į notarą, kuris ir patvirtins atitinkamą sandorį. Notaras, prieš tvirtindamas sandorį, susijusį su šeimos turtu – nekilnojamuoju daiktu, esant nepilnamečių vaikų, Lietuvos Respublikos notariato įstatymo nustatyta tvarka įvertins, ar jį sudarius nepilnametis vaikas nebus paliktas be gyvenamojo būsto ir ar nebus pažeista jo teisė į gyvenimo sąlygas, būtinas jo fiziniam, dvasiniam ir doroviniam vystymuisi užtikrinti.

  1. Siekiant sklandesnio ir greitesnio nekilnojamojo turto pardavimo ar įkeitimo sandorio, notarui būtina pateikti kuo išsamesnę ir tikslesnę informaciją, patvirtinančią, kad dėl tokio sandorio nepilnametis vaikas nebus paliktas be gyvenamojo būsto ir nebus pažeista jo teisė į gyvenimo sąlygas: dokumentus, patvirtinančius šeimos turtinę padėtį (pajamas, santaupas, kitą turtą, prievoles), duomenis apie perleidžiamą šeimos turtą, būsimo sandorio įvykdymo galimybes ir vaiko teisių apsaugos galimybes tuo atveju, jei sandoris nebus įvykdytas, kitus reikalingus duomenis). Taip pat reikalinga pateikti santuokos arba ištuokos liudijimo originalą ir kopiją, nepilnamečių vaikų gimimo liudijimų kopijas ir originalus, Gyventojų registro tarnybos pažymą apie gyvenamąją vietą, Registrų centro pažymėjimą apie parduodamo arba įkeičiamo buto arba namo įregistravimą. Jeigu Valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija yra nustačiusi ar konstatavusi kokius nors pažeidimus, susijusius su vaikų teisių pažeidimais, tėvų valdžios ribojimais ar kitokio pobūdžio pažeidimais, būkite pasiruošę notarui pateikti išsamius, su tuo susijusius paaiškinimus ir turimus dokumentus.

  1. Planuojantiems parduoti nekilnojamąjį turtą, turint tikslą įsigyti kitą, pasirūpinkite naujojo būsto preliminaria pirkimo sutartimi. Jeigu tokios sutarties nesate sudarę ir neketinate įsigyti kito būsto, pateikite kitų asmenų notaro patvirtintą sutikimą, kad jie suteikia galimybę gyventi jiems priklausančioje patalpoje. Kartu su tokiu sutikimu būtina pateikti ir tokių asmenų nuosavybės teisę patvirtinančius dokumentus. Apsvarstykite galimybes deklaruoti šeimos gyvenamąją vietą kitoje vietoje.

  1. Jeigu siekiate perleisti ar įkeisti turtą, už kurį esate skolingas kreditoriui, pasirūpinkite kreditoriaus leidimu parduoti turtą arba padengti esamus įsiskolinimus. Taip pat įvertinkite tai, kad pardavus nekilnojamąjį turtą, gali tekti mokėti pajamų mokestį. Gyventojų pajamų mokestis nemokamas, kai nekilnojamasis turtas nuosavybėje išlaikytas 10 ir daugiau metų;

kai parduotame būste pastaruosius 2 metus iki pardavimo buvo deklaruota gyventojo gyvenamoji vieta; kai gyvenamoji vieta buvo deklaruota trumpiau negu 2 metus, tačiau gautos būsto pardavimo pajamos per vienerius metus nuo būsto pardavimo yra panaudojamos kito gyvenamojo būsto įsigijimui, kuriame gyventojas deklaruoja gyvenamąją vietą. Mokestis skaičiuojamas nuo skirtumo tarp nekilnojamojo turto pardavimo ir pirkimo kainos.

  1. Notarui atsisakius atlikti notarinį veiksmą (patvirtinti turto pardavimą ar įkeitimą), turite teisę tokį atsisakymą apskųsti teismui – tokiu atveju geriausia naudotis profesionaliomis teisininkų paslaugomis. Be to, pasikeitus aplinkybėms, asmuo turi teisę pakartotinai kreiptis į notarą nepaisant to, kad notaras jau buvo atsisakęs tvirtinti sandorį dėl galimo vaiko teisių pažeidimo.