Nauji muitai JAV: kur verslui skubėti ir kur nieko nepakeisite
JAV administracija paskelbė apie naujus tarifus (muitus), kurių dalis jau įsigaliojo balandžio 5 d., o Europos Sąjungai – nuo balandžio 9 d. Žinoma, pastarojo pusmečio įvykiai rodo, kad už Atlanto mėgstama persigalvoti ir muitai dar gali būti peržiūrėti. Tačiau jei taip nenutiktų, ši nauja situacija gali paveikti dalies su JAV rinka Lietuvoje dirbančių įmonių veiklą, todėl dalinamės teisinėmis rekomendacijomis, ką reikėtų daryti norint sušvelninti galimas rizikas.
Peržiūrėkite esamus sutartinius įsipareigojimus
Pirmiausia, rekomenduojame atlikti išsamų esamų tiekimo ir pardavimo sutarčių peržiūrą su JAV partneriais. Reikia išsiaiškinti, kaip naujai įvesti muitų tarifai veikia jūsų įmonės pasirašytose sutartyse nustatytas kainas: kurios valstybės teisė taikoma sutarties aiškinimui, kokie mokesčiai įskaičiuoti į prekės kainą, kuri šalis įsipareigojo sumokėti mokesčius, kur numatytas prekės perdavimas, ar perdavimo metu prekė turi būti išmuitinta ir pan.
Reikia išsiaiškinti, ar sutartis leidžia inicijuoti kainų koregavimus, atsižvelgiant į muitus ar mokesčius arba inicijuoti sutarties nutraukimą.
Pasikeitę muitų tarifai galėtų būti pripažįstami kaip force majeure aplinkybės įmonių konkrečiais atvejais, tačiau netgi jeigu to ir nebūtų pasiekta, Lietuvos Civilinis kodeksas (CK) leidžia atsisakyti sutarties ar atskiros sutarties sąlygos, jeigu sutarties sudarymo metu sutartis (ar atskira jos sąlyga) nepagrįstai suteikė kitai šaliai perdėtą pranašumą.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad kita šalis turi teisę nutraukti sutartį ne bet kada, o tik tada, kai sutartinių įsipareigojimų vykdymo sustabdymas dėl force majeure perauga į esminį sutarties pažeidimą CK 6.217 straipsnio 2 dalies prasme, t. y. kita sutarties šalis (kreditorius) iš esmės negauna to, ką tikėjosi gauti sudarydama sutartį.
Derėkitės dėl esamos situacijos ir ateities
Galbūt pasikeitę muitų tarifai gali būti pagrindu konstatuoti esminį sutarties vykdymo suvaržymą ir dėl to inicijuoti sutarties pakeitimą ar nutraukimą. Siekiant intervencijos į šalių susitarimą, tikriausiai reikės operatyviai pateikti atitinkamą pranešimą kitai sutarties šaliai.
Jei sutartyse yra nuostatos dėl kainų korekcijos (pvz., „kainos gali būti keičiamas pagal pokyčius muitų tarifų atžvilgiu ar dėl taikomų mokesčių ar dėl įstatymų pasikeitimų“), šiuo atveju jums pasisekė ir galite padidinti kainas pagal naujuosius tarifus. Jei tokių nuostatų nėra, būtina derėtis su partneriais dėl galimybės peržiūrėti kainas ar kai kurias sutarties nuostatas. Apskritai, derėtis tikslinga ir dėl pačių sutarčių peržiūrėjimo, kad ateities muitų klausimas būtų apžvelgtas iš anksto.
Informuokite apie kainų kilimą
Atkreipiame dėmesį, kad papildomas 20 proc. tarifas ES šalims įsigalios balandžio 9 d. Tačiau jei įmonė jau yra sudariusi ilgalaikes sutartis su JAV partneriais, tam tikras prekes ar paslaugas gali tekti tiekti pagal senas kainas pagal jau pasirašytas sutartis, jei šiame etape nėra atlikta kainų korekcija pagal naujus tarifus.
Būtina informuoti tiekėjus ir klientus apie būsimą kainų pakėlimą dėl padidėjusių muitų. Tai galima padaryti oficialiu raštu arba pranešimu, kuriame nurodoma, kad kainų pokyčiai yra neišvengiami dėl naujų tarifų. Bet kuriuo atveju, tokie pranešimai turi būti siunčiami sutartyje nustatyta tvarka.
Valdykite riziką
Esant didelėms rinkos permainoms, kaip šiuo atveju, labai svarbu atlikti nuodugnią rizikos analizę ir priimti atsakingus sprendimus, siekiant išvengti tiekimo grandinės sutrikimų ir užtikrinti sklandų prekybos procesą.
Rekomenduojame, kad įmonės kuo greičiau atliktų šiuos veiksmus, kad galėtų prisitaikyti prie pokyčių ir sumažinti neigiamus padarinius.
Pasiruoškite trikdžiams muitinėse
Muitinė gali sustabdyti prekes tikrinimui, ypač jei yra įtariama, kad deklaracijoje nurodyti netikslūs duomenys (pvz., netinkamai pritaikytas muitų tarifas ar neteisingas prekių kodas).
Muitinė taip pat gali laukti oficialių tarifų įsigaliojimo instrukcijų, tad tranzitu gabenamos prekės kartais lieka „pakibusios“ pasienyje arba sandėliuose.
O jei išsiuntėte prekes „ant ribos“ (pvz., balandžio 8-9 d.), jos gali būti apmokestintos nauju tarifu net jei užsakymas buvo pateiktas anksčiau – viskas priklauso nuo to, kada prekė įvežama, o ne kada išsiųsta.
Svarbu žinoti, kad keičiantis tarifams išauga ir reikalavimai dokumentacijai, taigi būkite dėmesingi.
Taigi, ką galima padaryti dabar?
- Peržiūrėti visus esamus eksporto/importo srautus.
- Patikrinti klasifikacijas (prekių kodus), kilmės dokumentus.
- Kalbėtis su muitinės tarpininkais ar konsultantais – gal reikės koreguoti deklaracijas.
- Informuoti partnerius apie galimus vėlavimus ar kainų korekcijas.
- Išanalizuoti esamas sutartis ir įsivertinti galimybes jas koreguoti. Jeigu pasikeitę muitų tarifai iš esmės keičia sutarties šalių tarpusavio padėtį ir kontrahentai nelinkę į derybas, reikėtų apsvarstyti ir sutarties nutraukimo ar teismo intervencijos į sutarties sąlygas inicijavimą.
