„Constat“ partneris, advokatas Robertas Naruševičius

2022-03-04

Kviečiame susipažinti su „Constat“ partneriu, advokatu Robertu Naruševičiumi, kuris darbe laikosi šios nuostatos: kai veikla patinka ir džiugina, o klientas išeina laimingas, tai tampa geriausiu atlygiu, nes gautas malonumas suteikia dar daugiau energijos.

Robertai, kuo norėjai būti vaikystėje ir kuo būtum dabar, jei reikėtų pakeisti karjeros kryptį?

Vaikystėje visada svajojau tapti kokios nors įmonės direktoriumi ir turėti nuosavą namą, dar gerai prisimenu, jog mokyklos laikraštyje ateities svajonių tema buvo publikuotas mano straipsnis apie tai. Šiuo atveju, mano dabartinė profesija kai kuriais aspektais taip pat koreliuoja su verslo kūrimu, o tai reikalauja didelio atsakingumo, neretai ir rizikos, priimant sprendimą atitinkamoje situacijoje. Manau, kad renkantis profesiją svarbu atsižvelgti į konkrečias asmens savybes, todėl, jeigu reikėtų rinktis kitą karjeros kryptį, manau, kad tai būtų restoranų kritika. Jau seniai domiuosi maisto kultūra ir įvairiomis pasaulio virtuvėmis, tai – ypatingo kūrybingumo reikalaujanti sritis, kur susilieja kūryba bei atsakomybė, kadangi reikia nuodugniai ir išsamiai ištirti patikėtą objektą. Šioje retoje profesijoje mane žavi galimybė patarti ir padėti žmonėms pasirinkti, kas geriausia.

Kokios, tavo nuomone, yra trys svarbiausios gero advokato savybės?

Yra tokia frazė, jog „gerą advokatą galima sutikti tik kapinėse“, visgi, manyčiau, kad pagrindinės gero advokato savybės – moralė, komunikacija bei teisės išmanymas. Jau vien pats advokato statusas įpareigoja ne tik turėti aukštąjį teisinį išsilavinimą, kuris yra būtinas norint tapti advokatu, bet ir siekti pačių aukščiausių moralinių ir komunikacinių asmens savybių.

Dažnai girdime nuomones, kad advokato darbas yra sunkus, atimantis visą laiką, alinantis ir t.t. Kaip yra tau?

Galiu pasakyti, kad šis darbas tikrai nepanašus į populiarų serialą „Kostiumuotieji“ (angl. „Suits“). Serialo kasdienybė ir realus advokato darbas tikrai turi daug skirtumų. Siekiantiems tapti šios profesijos atstovu, rekomenduočiau pirmiausiai pora dienų praleisti advokatų kontoroje ir patyrinėti šios profesijos užkulisius. Realiame advokato darbe vykstančios situacijos leidžia teigti, jog tai yra ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdas, o asmeniškai man – taip pat ir hobis. Dažnai jaučiuosi tarsi kūrėjas, kadangi kiekvieną kartą klientui reikia sugalvoti bei pasiūlyti strategiją, tai iš esmės vėliau nulemia ir bylos ar ginčo baigtį. Klaidinga manyti, kad toks darbas yra kiekvienam, kadangi tam reikalingos didelės asmeninės pastangos, moralinės savybės, o neretai, užvėrus kontoros duris, darbas nesibaigia. Visgi, aš laikausi tokios nuostatos: kai veikla patinka ir džiugina, o klientas išeina laimingas, tai tampa geriausiu atlygiu, nes gautas malonumas suteikia dar daugiau energijos.

Kas tave labiausiai džiugina kasdien tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime?

Didžiausia laimė yra turėti šeimą, todėl tiek asmeniniame gyvenime, tiek ir darbe didžiausia vertybė, jog ir vienur, ir kitur galiu „grįžti į šeimą“. Šiame darbe reikia daug pasiaukojimo, jo rezultatai labai priklauso nuo mano artimiausių žmonių rato, todėl esu labai laimingas, kad jie mane supranta ir padeda. Tik būdamas šeimoje gali jaustis laimingu, o kai esi laimingas ir nuoširdžiai tiki tuo, ką darai, savo veikla gali prisidėti prie pasaulio keitimo. Geri darbai tiek gyvenime, tiek ir darbe atperka viską.

Kokia didžiausia tavo svajonė?

Man patinka iššūkiai gyvenime, todėl norėčiau aplankyti Antarktidą. Ten esi priklausomas nuo daugybės gamtos faktorių, t. y. temperatūros, vėjo, oro sąlygų. Tokioje vietoje reikia gebėti išlaikyti koncentraciją bei priimti teisingus sprendimus, visai kaip ir advokato darbe. Gyvenime pasiduoti yra lengviausia, o aš niekada nebuvau linkęs eiti lengviausiu keliu, todėl tai būtų tikras išbandymas bei iššūkis.

Darbas kontoroje ar darbas namuose? Kokius matai pliusus ir minusus abejais atvejais?

Dar studijų laikais visada dirbau kolektyve, o rytas prasidėdavo nuo kavos puodelio ir diskusijos su kolegomis apie aktualiausius dienos darbus, aptariant naujausią teismų praktiką. Tiesą sakant, teisiniame darbe būtina diskutuoti, analizuoti situacijas, dalintis patirtimi, todėl aš esu už darbą kontoroje, nors tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus asmeninės patirties ir įgūdžių organizuojant darbą savarankiškai.

Visgi, pandeminė situacija Lietuvoje ir visame pasaulyje suformavo naują požiūrį į nuotolinį darbą. Atsirado daugiau lankstumo pasirinkti, iš kokios vietos norime dirbti, tai leido suderinti darbo ir asmeninio gyvenimo procesus. Pavyzdžiui, teismui pradėjus organizuoti nuotolinius posėdžius, juose posėdžiauti galima iš bet kurios pasaulio vietos, turint programinę įrangą bei internetą. Visgi, toks darbas eliminavo emocinius santykius su kolegomis bei klientais, kadangi bendravimas yra sudėtinė advokato darbo dalis. Asmeniškai man, esant advokatų profesinės bendrijos „Constat“ partneriu, lankstaus darbo įvedimas yra pirmiausiai mąstymo pokytis, siekiant bendrų tikslų ir orientuojantis ne į patį procesą, o rezultatą ir tikslą.